Týmto opatrením nie je vylúčená možnosť zabezpečenia vzdelávania, resp. samoštúdia detí a žiakov inou ako prezenčnou formou. Toto obdobie nie je obdobím školských prázdnin, ide o osobitný režim preventívnych opatrení na predchádzanie šírenia ochorenia COVID-19. Riaditelia zabezpečia podľa podmienok a možností samoštúdium žiakov prostredníctvom elektronickej komunikácie s pedagogickými zamestnancami školy.
V nadväznosti na vývoj epidemiologickej situácie zostáva v platnosti zákaz organizovania športových podujatí, výletov, exkurzií, súťaží a predmetových olympiád realizovaných v sústave škôl a školských zariadení. To sa netýka súťaží a predmetových olympiád, ktoré sa konajú dištančnou formou. Úprava organizačných poriadkov súťaží umožňujúca vykonávanie dištančnou formou v školskom roku 2019/2020 je v kompetencii organizátorov súťaží.
Ďalej uviedol, že „písomné maturity" sa v tomto školskom roku neuskutočnia, interná časť maturitnej skúšky, teda „ústne maturity", by sa mali konať najskôr do dvoch týždňov od obnovenia výučby. Interná maturita (ÚFIČ MS) by sa mala konať v termíne do 30. júna 2020.
Prihlášky na stredné školy bude možné podať riaditeľovi ZŠ do 15. mája 2020 a k prihláške sa nebude vyžadovať potvrdenie od lekára. Kritériá prijímacích skúšok zverejní riaditeľ strednej školy najneskôr do 28. apríla 2020. Prijímacie skúšky na stredné školy sa uskutočnia najskôr do dvoch týždňov od obnovenia výučby, najneskôr do 30. júna 2020.
Jedným z ďalších krokov, v súčasnosti veľmi potrebných, ktoré inicioval nový minister, bolo zabezpečenie vzniku nového vzdelávacieho portálu Učíme na diaľku (https://www.ucimenadialku.sk/). Táto webová stránka vznikla v spolupráci viacerých mimovládnych organizácií a MŠVVaŠ SR ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách a prerušenej prezenčnej výučby na vysokých školách v čase epidémie koronavírusu. Cieľom webovej stránky je pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, manažmentu a zriaďovateľom škôl, ale i žiakom, študentom a rodičom zorientovať sa v množstve informácií, odporúčaní a usmernení, ako aj pomôcť všetkým aktérom počas prerušenia vyučovania či prezenčnej výučby nachádzať riešenia vzniknutej situácie. (Prečítajte si o tomto portále viac >>>)
„Budem robiť všetko preto, aby sme školský rok štandardne ukončili. Možno to situácia s vírusom skomplikuje, ale ja verím, že to spoločne zvládneme a hlavne ostaneme zdraví. Chcel by som tiež ubezpečiť učiteľov a rodičov, že neprebrané učivo nebudeme považovať za problém a presunieme ho do ďalšieho ročníka. Budem sa snažiť hľadať ďalšie riešenia, ako toto celé rodičom aj učiteľom uľahčiť. Chcel by som zároveň vyzvať rodičov aj učiteľov, aby boli zhovievaví, aby spolu komunikovali, počúvali sa a snažili sa vzájomne si pomôcť. Pre nás všetkých je to nová situácia. Preto sa snažme, prosím, čo najviac spolupracovať, " vyhlásil minister Branislav Gröhling.