Milí rodičia, žiaci a priatelia Súkromného gymnázia DSA v Bardejove,
dostáva sa Vám do rúk druhé tohtoročné číslo informačného bulletinu našej školy, ktoré zachytáva obdobie dištančného vzdelávania v mesiacoch október až december 2020:
Milí rodičia, žiaci a priatelia Súkromného gymnázia DSA v Bardejove,
dostáva sa Vám do rúk druhé tohtoročné číslo informačného bulletinu našej školy, ktoré zachytáva obdobie dištančného vzdelávania v mesiacoch október až december 2020:
V tomto školskom roku sme sa v rámci spolupráce učiteľov cudzích jazykov a programu eTwinning, ktorý prebieha aj na našej škole, zapojili do projektu „Global tour bus“, ktorého podstatou je splnenie konkrétnej úlohy určenej pre daný mesiac. V decembri táto úloha spočíva v príprave tradičných vianočných jedál. Úlohou žiakov je zdokumentovať proces varenia, prípravy a postupu, či už formou fotografie alebo prezentácie.
A ako už býva zvykom v predvianočnom čase, aj v tomto školskom roku žiaci vytvorili pekné Vianočné pozdravy v anglickom, ruskom, španielskom či nemeckom jazyku. Potešia oko, pohladia dušu...
Ďakujeme všetkým, ktorí sa do tohto projektu už stihli aktívne zapojiť alebo sa k nám ešte len pripoja!
Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS. Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života. Na Svetový deň boja proti HIV/AIDS, ktorým sa stal 1. december, si ľudia na celom svete pripínajú červenú stužku, aby tak vyjadrili svoj postoj k HIV/AIDS. Hlavným zameraním Svetového dňa boja proti AIDS je viac informovať verejnosť o spôsoboch šírenia vírusu imunitnej nedostatočnosti človeka (HIV), ktorý vyvoláva syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS), o ochrane pred nákazou i o podpore prevencie.
Naše gymnázium sa v tomto školskom roku opäť zapojilo do kampane Červené stužky, ktorá symbolizuje solidaritu proti chorobe AIDS. Napriek obdobiu pandémie a dištančnému vzdelávaniu naši žiaci k pripomenutiu tohto dôležitého svetového dňa prispeli vytvorením prezentácií, krásnych básničiek či pohľadníc a prejavili záujem aj o kreatívnu aktivitu vo výtvarnej súťaži „Logo pre Červené stužky“. V celoslovenskom kole Súkromné gymnázium DSA reprezentujú práce troch žiačok - Sáry Potočňákovej a Bernadetty Jurčišinovej z II.A triedy a Tímei Barankovej z III.A triedy. Zároveň sa žiačka Timea Baranková zúčastnila aj online BIO-PSY-SOC olympiády, ktorá pozostávala z otázok týkajúcich sa biológie človeka, psychického zdravia a sociálnych vzťahov zameraných na tému HIV/AIDS. Veríme, že naše žiačky budú úspešné a držíme im palce.
Link na prednášku k téme HIV / AIDS: https://www.youtube.com/watch?v=eQh0z_X_UlQ&t=922s
Posledné novembrové týždne v roku 2020 sme sa na hodinách občianskej náuky a dejepisu v 2. - 4. ročníku venovali Nežnej revolúcii 1989, tentokrát netradične. Originálne zážitkové on-line predstavenie „November 1989“ z produkcie Divadelného centra Martin prepojilo minulosť a súčasnosť pútavou formou. Spracovanie viacerých osobných príbehov v podaní profesionálnych hercov, s komentármi profesionálneho historika zdokumentované archívnymi prameňmi, s možnosťou prepojenia rôznych otázok k téme a multimediálnych videí, zapojilo žiakov do deja a vytvorilo nevšedný divadelný zážitok aj v tomto náročnom dištančnom období štúdia. Záverom aktivity bola spoločná on-line diskusia, resp. vypracovanie eseje na tému November 1989, ktoré si môžete prečítať tu >>>, ale aj v sekcii Aktuality/Zaujímavosti/Napísali naši žiaci na našej webovej stránke. Aj takýmto spôsobom sme si v tomto školskom roku pripomenuli, že nesmieme zabúdať nato, že „SLOBODA nie je samozrejmosť“.
Mgr. Silvia Valková
Dňa 25. novembra 2020 sa žiaci 2. ročníka mohli zapojiť do školskej online súťaže s názvom CHEMICKÉ SUDOKU. Táto súťaž preverila vedomosti žiakov z anorganickej chémie o prvkoch d- a f-bloku a zároveň aj zručnosti pri riešení klasického číselného SUDOKU.
V čom spočívala súťaž? Na rozdiel od bežného SUDOKU na začiatku hry nebolo v tabuľke zapísané ani jedno číslo. Čísla, ktoré bolo treba do tabuľky SUDOKU zapísať, si žiaci zisťovali správnymi odpoveďami na otázky z chémie. Každá otázka mala deväť možností - ich kódy boli čísla od 1 do 9. Napríklad, ak pri otázke s označením A1 žiaci vedeli správnu odpoveď, ktorá mala priradené číslo 5, vpísali si ho do políčka v tabuľke SUDOKU pod súradnicami A1. Na vyriešenie celého SUDOKU tak nepotrebovali poznať všetky správne odpovede na všetky otázky z chémie, pretože mohli využiť aj svoje zručnosti v riešení klasického SUDOKU.
Víťazkou tejto zaujímavej súťaže sa stala Zuzana Kutná z II.A triedy. Srdečne blahoželáme!
Každý rok v novembri sa naša škola zapája do známej celoslovenskej informatickej súťaže iBobor. V tomto roku si zasúťažili skoro všetci žiaci 1. až 3. ročníka a dvaja štvrtáci. Najlepší výsledok zo všetkých žiakov školy dosiahol v tomto školskom roku Jonáš Jurčišin z I.A triedy, ktorý súťažil v kategórii Junior a predbehol 82% všetkých súťažiacich v tejto kategórii.
K úspešným riešiteľom v kategórii Junior patria aj druháčky Bernadeta Jurčišinová a Daiana Hudáková. Dobré výsledky v tejto kategórii získali aj títo žiaci: Klára Hromová, Denis Margicin, Sebastián Gazdačko, Richard Holeva a Adrián Brezovský z II.A triedy a Viktória Švedová, Daniela Mochnacká a Mário Vančík z I.A triedy. V kategórii Senior získala v rámci našej školy najlepší výsledok Soňa Semanová z III.A triedy.
Na Slovensku v kategórii Junior súťažilo 6 234 súťažiacich, úspešných riešiteľov bolo 1 741 (27,9%). V kategórii Senior na Slovensku súťažilo 3 229 súťažiacich, úspešných riešiteľov bolo iba 500 (15,5%).
Ocitli sme sa v situácii, keď všetko, na čo sme boli zvyknutí, je zrazu iné. Obmedzené stretnutia s priateľmi či návštevy divadelných a filmových predstavení sú nám teraz veľmi vzdialené. Pre študentov sa predovšetkým vzdelávanie priamo zo školských lavíc za posledné mesiace premenilo na vzdelávanie z domáceho prostredia. Nie je to ľahká práca, ale spoločne to zvládame, aj keď nám všetkým chýba sociálny kontakt, najmä spoločne strávené chvíle v školskom a mimoškolskom prostredí.
Aby sme popri všetkých našich povinnostiach nezabudli aj na našu fyzickú aktivitu, ktorá posilňuje imunitný systém a pomáha odolávať infekčným ochoreniam, podporujeme u žiakov v rámci telesnej a športovej výchovy všetky pohybové aktivity - chôdzu, beh, turistiku, cyklistiku, tanec, aerobik, posilňovanie,... Veľmi sa tešíme, že naši študenti sú v týchto aktivitách kreatívni a nezabúdajú ani na pohyb a zdravý životný štýl.
Medzinárodný deň bez fajčenia si v tomto roku pripomíname 20. novembra z iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti onkológov a pri podpore Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). V priebehu kalendárneho roka je na problematiku fajčenia zameraný aj iný dátum - Svetový deň bez tabaku, ktorý pripadá na 31. mája. Je isté, že 90 % fajčiarov začalo s týmto zlozvykom už v mladosti, preto je tento deň veľkou výzvou pre všetkých fajčiarov, aby sa viac zamysleli a uvažovali nad svojim fajčiarskym návykom a nad možnosťami ako prestať fajčiť.
V súčasnosti sa hranica „prvej cigarety“ posúva do stále nižšieho veku. Kedže cigaretový problém trápi aj našu školu a počet fajčiarov nám neubúda, ale naopak pribúda, hľadáme rôzne cesty ako poukázať na škodlivosť fajčenia. Žiaci 1. až 3. ročníka si mali za úlohu pozrieť video „Prečo nefajčiť“ a uvedomiť si, že fajčenie a užívanie tabaku patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtnosti ľudí na svete. Ďakujeme našim žiačkam za vytvorenie plagátov a básne k tomutu dňu.
Link na video: https://www.youtube.com/watch?v=rh9Ym1FHBk8
Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí, ktorý vyhlásila Svetová ženská organizácia WWS (The World Women Summit) v Ženeve v roku 2000, si pripomíname 19. novembra. Je veľmi dôležité pripomenúť si, že aj deti majú svoje práva na ochranu pred rôznymi formami násilia. Deti sú bezbranné a potrebujú veľa lásky.
Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí, ktorý vyhlásila Svetová ženská organizácia WWS (The World Women Summit) v Ženeve v roku 2000, si pripomíname 19. novembra. Je veľmi dôležité pripomenúť si, že aj deti majú svoje práva na ochranu pred rôznymi formami násilia. Deti sú bezbranné a potrebujú veľa lásky. Na Slovensku sa ročne stáva obeťou domáceho násilia až 600 detí, hoci Slovensko podpísalo Dohovor o právach dieťa, Chartu práv dieťaťa a Konvenciu o právach dieťaťa. Je to preto, že u nás ešte stále chýba celoplošná koncepcia prevencie a pomoci deťom. Týranie je vedomé konanie rodiča alebo inej osoby voči dieťaťu, ktoré poškodzuje telesný, duševný i spoločenský stav a vývoj dieťaťa, prípadne spôsobí i jeho smrť. Preto majme všetci na pamäti, že deti treba ľúbiť a chrániť, nie týrať a zneužívať!
Hodina deťom je projektom Nadácie pre deti Slovenska. Táto nadácia je jednou z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom.
Naša škola sa do zbierky Hodina deťom zapája každý rok, no keďže v tomto roku sa kvôli pandémii nemôže realizovať v uliciach, chceli by sme Vás osloviť prostredníctvom online priestoru. Chceli by sme osloviť všetkých dobrých ľudí, aby nezabudli na deti, lebo im patrí budúcnosť a v súčasnosti si uvedomujeme, že potrebujú našu pomoc ešte viac.
Pôvodne mala zbierka Hodina deťom prebehnúť 19. novembra, podporiť deti v ohrození a krízových situáciách online spôsobom však môžete aj v priebehu nasledujúcich dní zaslaním SMS na číslo 800 v hodnote 4€ alebo priamo na webovej stránke tohto projektu: www.hodinadetom.sk.
Ďakujeme!
Každoročne si 17. novembra pripomíname deň, ktorý v minulosti už viackrát zasiahol do myslí a sŕdc ľudí v našej krajine. Je to deň, ktorý patrí predovšetkým študentom. Pretože práve študenti 17. novembra v roku 1939 vyšli do ulíc, aby protestovali, nesúhlasili, bojovali proti zlu, ktorým vtedy teror a fašizmus bol. Výsledok tohto boja za spravodlivosť a pravdu bol strašný. Zatvorené vysoké školy, zatknutí učitelia a študenti odvlečení do koncentračných táborov, v ktorých mnohí z nich našli smrť. Z tohto dôvodu bol 17. november na manifestačnej schôdzi delegátov 26-tich národov slobodného demokratického sveta označený za Medzinárodný deň študentstva.
Presne o 50 rokov neskôr 17. novembra 1989 sa taktiež študentskými demonštráciami začala Nežná revolúcia v Prahe a Bratislave. K študentom sa pridala postupne celá verejnosť, čo vyústilo do pádu totalitného režimu. Rok 1989 priniesol národom v Československu, ako aj miliónom ďalších ľudí v strednej a východnej Európe slobodu, demokraciu, obnovenie ľudských práv a slobodu vo vyznávaní viery. Poslanci NR SR na svojom zasadnutí 20. októbra 2001 rozhodli schválením príslušného zákona, že 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu – bude štátnym sviatkom Slovenskej republiky.
Študenti Súkromného gymnázia DSA si tento deň každoročne pripomínajú rôznymi aktivitami – prezentáciami, besedami, workshopmi, aby si tak spoločne pripomenuli, že naši rodičia i starí rodičia spoločnými silami v silnej túžbe po slobode pripravili pre nás možnosť žiť v krajine, v ktorej môžeme chodiť do školy, čítať knihy a časopisy, demokraticky voliť, všetci môžeme slobodne cestovať...
Dnešok je však iný. Pandemická situácia vo svete spôsobila, že aj naša škola je už šiesty týždeň zatvorená a my ani nevieme, kedy budeme môcť opäť zasadnúť do školských lavíc. Prajeme si teda navzájom, aby odvaha a sila nikdy neopúšťala nikoho z nás, aby sme každý deň nachádzali novú silu zvládať prekážky a aby sme sa čo najskôr a so šťastným úsmevom na tvári, ktorý už nebude zakrývať rúško, mohli vrátiť do školy a prežívať spolu tie nezabudnuteľné študentské roky.
Aj v školskom roku 2020/2021 žiaci I.A a II.A triedy Súkromného gymnázia DSA v Bardejove počas dištančného vzdelávania na hodinách Umenia a kultúry ukázali svoju šikovnosť, tvorivosť a nápaditosť. Ich domácou úlohou bolo totiž vytvoriť akúkoľvek „Jesennú radosť“, či už v podobe jesennej výzdoby v interiéri alebo exteriéri, vlastného výtvarného diela, krátkeho literárneho diela, práce na záhradke alebo inej vlastnej tvorby, ktorá súvisí s umením a kultúrou. Poďakovanie a pochvala patrí všetkým žiakom uvedených tried, pretože vďaka svojej domácej úlohe skrášlili svoje prostredie a veríme, že aj vylepšili náladu svojim blízkym v tomto náročnom jesennom období.
Pozrite si ukážky „jesenných výtvorov“ tých žiakov, ktorí súhlasili s ich zverejnením >>>
V druhom novembrovom týždni sa každoročne organizuje celoslovenská informatická súťaž iBobor. V tomto roku táto súťaž prebehla pre kategóriu SENIOR (3. a 4. ročník SŠ) v utorok 10.11.2020 a pre kategóriu JUNIOR vo štvrtok 12.11.2020. Do súťaže sa naša škola zapojila v rámci hodín informatiky.
V pondelok 26. októbra 2020 o 17:00 prebehla úplne prvá DofE online ceremónia na svete, na ktorej bol ocenený bronzovou medailou DofE aj jeden náš žiak - Martin Šmilňak zo IV.A triedy. Pri virtuálnom oceňovaní absolventov DofE a poďakovaní všetkým učiteľom a dobrovoľníkom všetkých zúčastnených poctili svojou video-účasťou mnohé osobnosti: Zuzana Čaputová, Prezidentka Slovenskej republiky, Princ Edward, zlatý absolvent a syn zakladateľa programu DofE princa Philipa, manžela kráľovnej Alžbety II., 7 predsedov a 1 podpredseda samosprávnych krajov na Slovensku, bývalý aj súčasný veľvyslanec britského kráľovstva na Slovensku a mnohí ďalší. Záznam si môžete pozrieť tu >>>
V súlade s rozhodnutím ministra školstva, vedy, výskumu a športu č. 2020/17949:1-A 1810 z 23. októbra 2020 sa jesenné prázdniny v školskom roku 2020/2021 uskutočnia vo všetkých školách v dvoch víkendových termínoch: 30. októbra a 2., 6. a 9. novembra 2020. V tomto čase bude vo všetkých školách, t.j. aj na Súkromnom gymnáziu DSA v Bardejove prerušené dištančné vzdelávanie.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu podľa § 150 ods. 8 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov vznení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) rozhodol, že s účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania mimoriadne prerušuje školské vyučovanie v stredných školách. Riaditelia týchto škôl zabezpečia pre žiakov dištančné vzdelávanie. Presné znenie opatrení tu>>>
Taktiež rozhodol, že jesenné prázdniny sa v školskom roku 2020/2021 uskutočnia vo všetkých školách v termínoch: 30. októbra a 2., 6. a 9. novembra.
Vyučovanie na Súkromnom gymnáziu DSA v Bardejove pokračuje rovnakým spôsobom ako počas predchádzajúcich dvoch týždňov. Žiaci sa vzdelávajú dištančne prostredníctvom Edupage a Office 365.
Na základe rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Vás informujeme, že od 12.10.2020 sa prerušuje prezenčná výučba na stredných školách do odvolania. Z toho dôvodu prechádza na dištančné vyučovanie aj Súkromné gymnázium DSA v Bardejove. Vyučovanie bude prebiehať formou e-learningu prostredníctvom EduPage a Office 365. Všetky ďalšie informácie týkajúce sa organizácie a priebehu vyučovania budú priebežne zverejňované na webovej stránke školy. Prosíme žiakov školy, aby sa správali zodpovedne, plnili si svoje úlohy v rámci dištančného vzdelávania a dodržiavali všetky opatrenia, aby sme sa čo najskôr mohli stretnúť opäť v škole pri prezenčnej výučbe.
Rozhodnutie ministra školstva o opatreniach pre školy zo dňa 12.10.2020 si prečítajte tu >>>
Tešíme sa, že v piatok 9. októbra 2020, sa uskutočnila výmena lavíc a stoličiek v dvoch triedach na našom gymnáziu. Ďakujeme DSA - zriaďovateľovi školy, ktorý nový nábytok zabezpečil a všetkým chlapcom, ktorí ochotne pomohli pri tejto výmene.
Každý rok na jeseň, na začiatku školského roka, si pripomíname Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Tento rok sme si ho pripomenuli 23. septembra formou obežníka. Hlavným cieľom bolo upozorniť mladých ľudí, ktorí chcú cestovať do cudzích krajín za zážitkami a prácou na to, že aj pri lákavých ponukách, ktoré všeličo sľubujú, sa veci môžu skončiť úplne inak ako si ich naplánujeme. Tento deň je jednou z príležitostí upozorniť na potrebu prevencie a zvýšenia informovanosti žiakov v tejto oblasti, ako aj upozorniť na potrebu zefektívnenia pomoci obetiam násilia.
V minulom školskom roku 2019/2020 sa opäť niekoľko študentov Súkromného gymnázia DSA v Bardejove zapojilo do výnimočného projektu Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE), ktorý prispieva ku komplexnému rozvoju osobnosti žiakov a ktorý naša škola podporuje ako jediná v celom bardejovskom okrese.
Náročné obdobie niekoľkých mesiacov v tomto roku skomplikovalo dokončenie svojich predsavzatých DofE cieľov viacerým z nich. Preto sme radi, že aj napriek ťažkostiam, zatiaľ úspešne ukončil svoje DofE ciele a úlohy na bronzovej úrovni žiak IV.A triedy Martin Šmilňak.
Certifikát a bronzový odznak DofE pre oceneného Martina, ktorý je v súčasnosti z dôvodu karanténnych opatrení v domácom prostredí na tzv. dištančnom vzdelávaní, nám doručil programový manažér pre východné Slovensko – Ján Smolka, 7. októbra 2020. Odovzdanie certifikátu sa uskutočnilo vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu na bardejovskom námestí za prísnych bezpečnostných podmienok. Profesionálna ON-LINE slávnostná ceremónia DofE pre všetkých ocenených medailistov DofE z celého Slovenska s potvrdeným vstupom princa Edwarda a britského veľvyslanca na Slovensku prebehne 26. októbra 2020 o 1700 hod. prostredníctvom aplikácie ZOOM.
Úspešnému účastníkovi DofE na bronzovej úrovni, Martinovi Šmilňakovi, srdečne gratulujeme! Rovnako oceňujeme aj odhodlanie ostatných zúčastnených účastníkov v školskom roku 2019/2020, ktorí si svoje DofE oblasti a úlohy ešte môžu dokončiť. Teší nás, že aj v tomto školskom roku sa ďalší z našich žiakov rozhodli rozvíjať vlastnosti svojej osobnosti ako je samostatnosť, vytrvalosť, cieľavedomosť či schopnosť prevziať za seba zodpovednosť a získať pritom ocenenie a medailu DofE.
Veľké ďakujem patrí mojim kolegom – vedúcim, expedičákom, hodnotiteľom, koordinátorom programu DofE, vedeniu našej školy a všetkým ostatným, bez ktorých vzájomnej spolupráce by uvedený výnimočný projekt DofE na našej škole určite nebolo možné napĺňať.
koordinátor Miestneho centra DofE SGBJ DSA v Bardejove – Silvia Valková
Powered by aSc EduPage