Od smrti Leonarda da Vinci (2. mája 1519) ubehlo 500 rokov. Leonardo da Vinci bol génius, ktorého diela dodnes neprestávajú ľudstvo udivovať.
Leonardo da Vinci sa narodil na toskánskom vidieku v roku 1452 ako nemanželské dieťa advokáta z Vinci. Je až neuveriteľné, čo všetko dokázala jeho myseľ obsiahnuť. Fascinovala ho príroda, skúmal ľudské telo. Patril medzi prvých učencov, ktorých zaujímal ľudský plod vyvíjajúci sa v lone matky. Skúmal zákony vĺn, harmóniu zvuku. Presadil sa ako vojenský inžinier. Navrhoval nové zbrane, lietajúce stroje. Jeho služby využíval pápežov syn vojvoda Cesare Borgia, aj francúzsky kráľ František I. V dnešnom svete by sme da Vinci považovali za jedinečného showmena, najväčšiu superstar. Bol to skutočný sveták, ale aj príťažlivý, fešný muž s nevídanou fyzickou silou. Vraj dokázal rukami ohnúť podkovu
Leonardo da Vinci nemal blízkych priateľov – spriaznené duše, pôsobil skôr ako samotár, ale rád zabával ľudí. O Leonardovi da Vinci by sa dalo písať mnoho zaujímavostí, ale v prvom rade bol veľkým umelcom. Namaľoval azda najznámejší obraz všetkých čias. Jeho Monu Lisu pozná každý aspoň trochu vzdelaný človek bez ohľadu na to, či vôbec niekedy prejavil záujem o umenie. Leonardo da Vinci namaľoval aj notoricky známu Poslednú večeru zachytávajúcu dramatický okamih, keď Ježiš pri stole oznamuje apoštolom, že jeden z nich ho zradí.
Leonardo da Vinci je v prvom rade považovaný za umelca, ale tisíce strán jeho zápiskov svedčia o jeho záujme o architektúru, geológiu, anatómiu, lietanie, gravitáciu či optiku. Prišiel s návrhmi na zostrojenie bicykla, lietadla, vrtuľníka i padáka. V anatómii bol priekopníkom v oblasti skúmania ľudského tela, pričom jeho zistenia, pochádzajúce z pitiev asi 30 tiel, sa vyznačujú veľkou presnosťou.
Renesančný umelec na sklonku životu trpel vážnymi zdravotnými problémami, nedokázal hýbať pravou rukou. Zrejme nikdy nenašiel spriaznenú dušu, skutočného priateľa, dôverníka. Jeho autoportrét načrtnutý rudkou asi dva roky pred smrťou ukazuje predčasne zostarnutú tvár a zachmúrený pohľad. Zomrel na francúzskom zámočku Clos Lusé po niekoľkomesačnom pripútaní na lôžko vo veku šesťdesiatsedem rokov. Poltisíročia po jeho smrti organizujú na počesť génia výstavy a najrôznejšie akcie galérie celého sveta.
V rámci projektu „Cesty za vedou“ v spolupráci so združením AMAVET (Asociácia pre mládež, vedu a techniku) naša škola v dňoch 26.10. - 30.10.2019 organizuje cestu za vedou a nezabudnuteľný výlet pod názvom Po stopách Leonarda da Vinci, na ktorý sa všetci účastníci už veľmi tešia.