• PROFIL ŠKOLY

Zriaďovateľom Súkromného gymnázia DSA, ktoré sídli na Nám. arm. gen. L. Svobodu 16 v Bardejove, sa stala od  1. septembra 2019 spoločnosť Deutsch – Slowakische Akademien, a. s. (DSA).

Spoločnosť DSA patrí do portfólia nemeckého Europäisches Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft (EBG) so sídlom v Magdeburgu, ktorý v Spolkovej republike Nemecko prevádzkuje 36 škôl a vzdelávacích centier. Má za sebou desaťročia skúseností s duálnym a odborným vzdelávaním v praxi a partnerskú sieť po celom svete.

Od začiatku svojej existencie Súkromné gymnázium DSA dávalo aj dáva veľký dôraz na vytvorenie kladného vzťahu žiakov k vzdelaniu ako základnej podmienke pre celoživotné vzdelávanie, pretože absolventi školy budú i vo svojom profesijnom živote konfrontovaní s novými poznatkami a neustále vzdelávanie bude súčasťou ich pracovnej náplne.

Zameranie školy je všeobecné, pričom humanitné, jazykové a prírodovedné oblasti sú v učebnom pláne rovnomerne zastúpené.

Hlavným cieľom školy je kvalitný výchovno-vzdelávací proces, výchova slušných a vzdelaných mladých ľudí pripravených pre ďalšie štúdium a pre život kvalitnými učiteľmi.

V súčasnosti Súkromné gymnázium DSA v Bardejove tvoria 4 triedy s 110-imi žiakmi denného štúdia, 2 kabinety, 6 odborných učební (2 učebne jazykov, učebňa informatiky, chémie, biológie a fyziky), zborovňa, knižnica, miestnosť pre riaditeľa školy a administratívnu pracovníčku. Na vyučovanie telesnej a športovej výchovy sa využíva telocvičňu Základnej školy na Vinbargu. Stravovanie žiakov a učiteľov je zabezpečené v jedálni základnej školy, v ktorej škola sídli. V škole majú študenti možnosť pripojiť sa do WiFi siete školy. Kabinety sa priebežne dopĺňajú novými učebnými pomôckami, ktoré sú nevyhnutné pre kvalitný proces vyučovania a učenia sa. Pedagogickí zamestnanci dbajú o estetickú úpravu interiéru školy, ktorý priebežne upravujú a skrášľujú, čím vytvárajú príjemné pracovné prostredie pre žiakov a učiteľov. Pedagogický proces zabezpečuje 15 pedagogických zamestnancov, z ktorých je 13 interných a 2 sú externí. Pedagogickí pracovníci pracujú v štyroch predmetových komisiách. Každá trieda je vybavená keramickou tabuľou, v triedach sú dataprojektory, dataprojektor sa nachádza aj v každej odbornej učebni - chémie, fyziky, biológie, informatiky, aj v dvoch jazykových učebniach. Jeden dataprojektor je prenosný. Na škole máme vďaka projektom aj 3 interaktívne tabule. Počítačová učebňa je vybavená počítačmi pre 15-tich žiakov a učiteľa.

Študenti školy sa každoročne zúčastňujú na rôznych športových a vedomostných súťažiach regionálnej aj celoslovenskej úrovne, prezentujú sa vynikajúcimi výsledkami. Navštevujú rôzne kultúrne podujatia a tiež veľmi radi organizujú aj svoje vlastné podujatia. K tradičným patria študentské plesy, imatrikulácie pre prvákov, Vianočné akadémie spojené so zbierkou pre postihnutú mládež, retro dni, teplákové dni, stužkové slávnosti, Mikulášske či Valentínske posedenia, rozlúčky s maturantmi. To všetko prispieva k typickej študentskej atmosfére v škole. Študenti majú zastúpenie v Študentskom parlamente, zúčastňujú sa exkurzií doma aj v zahraničí. Svoju fyzickú zdatnosť preverujú na plaveckých, lyžiarsky kurzoch, účelových cvičeniach, kurzoch ochrany života a zdravia. Moderné vyučovanie a úspešné uplatnenie sa absolventov gymnázia - to sú ciele všetkých pedagógov, ktorí na škole pôsobia. Dôkazom ich odbornej pedagogickej práce je vysoké percento absolventov prijatých na vysoké školy.

Cieľom nášho gymnázia je nielen neustále zvyšovať kvalitu vyučovania, ale aj formovať osobnosť žiaka.

Žiak nášho gymnázia:

• získava úspešným absolvovaním maturitnej skúšky úplné stredoškolské vzdelanie,
        • počas štúdia si osvojí vedomosti a zručnosti vymedzené Štátnym vzdelávacím programom (ŠVP) pre stupeň vzdelania ISCED 3A špecifikované Školským vzdelávacím programom (ŠkVP),
        • komunikuje v dvoch cudzích jazykoch (na úrovni stanovenej ŠVP),
        • vie samostatne používať moderné informačno-komunikačné technológie na získavanie a spracovanie informácií i prezentáciu výsledkov vlastnej práce,
        • je samostatnou morálne vyspelou osobnosťou, myslí tvorivo a kriticky,
        • má pozitívny vzťah k ďalšiemu vzdelávaniu a rozvíjaniu svojej osobnosti, k zdravému životnému štýlu, ochrane životného prostredia, kultúrnych a spoločenských hodnôt.

Škola neotvára triedy so zameraním. Správnejší a pre študentov výhodnejší sa nám ukazuje systém, v ktorom si žiaci môžu voliť „svoje“ zameranie cestou voliteľných predmetov.

Výberom voliteľných predmetov v treťom a štvrtom ročníku štúdia profiluje svoje vzdelávanie podľa predpokladaného ďalšieho štúdia a profesionálneho zamerania.

Súkromné gymnázium DSA je školou moderného typu, ktorej hlavnou prioritou je rozvíjať tvorivé myslenie našich žiakov, a tým ich pripravovať na riešenie rôznych životných situácií a úspešné zvládnutie vysokoškolského štúdia.

PaedDr. Renáta Tulejová, riaditeľka školy