• Španielsko (Erasmus+ 2024)

• Termín: 3. - 8. jún 2024

Názov aktivity: „Training course by organization MUNDUS Education & Mobility“

Miesto: Zaragoza (Španielsko)

Účastníci vzdelávania:
          Mgr. Emília Pajkošová Horvátová, RNDr. Oľga Lissýová, RNDr. Jarmila Krumlovská, RNDr. Miriam Porubská

Kultúrno-vzdelávací pobyt v španielskom meste Zaragoza

V termíne od 3. do 8. júna 2024 sa zrealizoval v poradí už štvrtý vzdelávací pobyt našej školy v rámci projektu Erasmus+ v tomto školskom roku. Tentoraz sa štyri naše učiteľky vybrali do španielskeho mesta Zaragoza.

„Cesta do tohto historického mesta v strede Španielska viedla cez jedno z najznámejších španielskych miest na brehu Stredozemného mora – cez Barcelonu. V nej sa nám počas dvojhodinovej prestávky podarilo poprechádzať úzkymi uličkami historického centra a zájsť aj k svetoznámej katedrále La Sagrada Familia, k víťaznému oblúku Arc de Triomf a prejsť okolo ďalšej krásnej katedrály La Catedral de Barcelona.

Po príchode do Zaragozy nás čakala uvítacia večera, ktorá pozostávala z rôznych španielskych špecialít. Medzi nimi sme napríklad ochutnali gaspacho (studenú paradajkovú polievku), ensalada (španielsky šalát), tortilla de patatas (typickú španielsku zemiakovú placku) či arroz negro (čiernu ryžu s kalamármi). Pri večeri nám Kike Miana (syn riaditeľa organizácie MUNDUS) predstavil plán nasledujúcich dní.

Vzdelávanie prebiehalo štyri doobedia priamo v kancelárii organizácie MUNDUS Education & Mobility, ktorej riaditeľom je Enrique Miana. Táto organizácia vznikla pred desiatimi rokmi a jej cieľom je riadiť praktické mobility študentov a učiteľov, ktoré sú spojené s praxou aj so vzdelávaním. Zaragoza je jedným zo štyroch centier tejto veľkej európskej organizácie a ročne sa v nej realizuje až tretina z celkového počtu 4000 projektov. Organizácia MUNDUS spolupracuje s 50-timi európskymi krajinami, po prvýkrát sa k nim v tomto roku vďaka spolupráci s naším zriaďovateľom DSA zaradilo aj Slovensko. Naše vzdelávanie viedla Silvia Fron Merchán, ale okrem nej sa do vyučovania zapojil aj Pablo Y. Mendívil Nasarre či Iva Perkovic. Počas spoločných chvíľ sme sa dozvedeli viacero zaujímavostí o vzdelávaní na španielskych školách a taktiež sme spoznali nový pohľad na výučbu, ktorý je možné realizovať aj v našich podmienkach. Cieľom je viesť študenta takým spôsobom, aby bolo pre neho vzdelávanie zábavné, originálne, inovatívne a efektívne a aby sa počas neho rozvíjala aj jeho kreativita, talent, zručnosti a schopnosti. K metódam vyučovania, ktoré nám boli prezentované patrí napríklad projektové vyučovanie, vyučovanie prostredníctvom rôznych webových aplikácií či obrátené vyučovanie. V závere vzdelávania sme sa tiež venovali metódam sebahodnotenia.

Poobedia zas patrili spoznávaniu rôznych kultúrnych pamiatok Zaragozy. Naša utorková prechádzka začala pri Globo Terráqueo na námestí Plaza del Pilar, ktoré je druhým najväčším námestím Európy a zobrazuje cestu Krištofa Kolumba pri objavovaní Ameriky. Potom pokračovala návštevou dvoch nádherných a majestátnych chrámov. Prvý z nich, Church of San Juan de los Panetes, je známy svojou šikmou vežou a druhý,  Basilica del Pilar, je zas známy krásnymi farebnými kupolami a soškou svätej Pilar so zlatou korunou a farebnou sukňou, ktorá sa jej mení každý deň. Tento deň nás náš sprievodca Diego zaviedol aj k pozostatkom rímskych hradieb a k soche cisára Augusta – Estatua de César Augusto, ktorá stojí pri najznámejšom zaragózskom trhu. Prechádzku po historickom centre sme ukončili na moste cez rieku Ebra nádherným výhľadom na Basilicu Del Pilar.

V stredu sme navštívili galériu obrazov v Goya Museum, Museo Pilarista a katedrálu Catedral of Zaragoza s múzeom tapisérií Museo de Tapices. Večernú prehliadku sme zavŕšili pohľadom na Zaragozu z veže baziliky sv. Pilar. Vo štvrtok sme si pozreli majestátny palác Palacio de la Aljaferia s mohutnými kamennými stenami, vežami valcovitého tvaru či nádherne zdobenými stropmi, v časti ktorého sídli vláda španielskeho regiónu Aragon. Posledný deň nášho pobytu sme navštívili Museum Mobility, ktoré sa nachádza v priestoroch modernej stavby, ktorá spája brehy rieky Ebro. Okrem rôznych modelov bicyklov, motoriek, športových áut a vesmírnych lodí sme sa mohli vďaka virtuálnej realite pozrieť aj do budúcnosti mobility.“

V Španielsku sme vďaka našej prekladateľke Emílii Pajkošovej Horvátovej prežili 5 krásnych slnečných dní s našimi milými učiteľmi, na ktoré nikdy nezabudneme. Naučili sme sa nové veci a pritom zažili aj atmosféru španielskej kultúry, ochutnali rôzne španielske špeciality a spoznali krásne pamiatky Zaragozy – historického mesta s vyše 2000-ročnou históriou.“ (Miriam Porubská)