• ŠTUDENTI SÚKROMNÉHO GYMNÁZIA OPÄŤ NA CESTÁCH

My, študenti Súkromného gymnázia v Bardejove, sme sa v posledný marcový víkend, vybrali tak ako každoročne za poznávaním umenia, histórie i geografie do hlavného mesta našej republiky. Túto akciu sme už familiárne nazvali - Divadelný víkend, pretože je pre nás akousi tradíciou stráviť tri dni počas školského roka putovaním a spoznávaním rôznych miest, dediniek, múzeí, galérií, ale predovšetkým navštíviť a vidieť divadelné predstavenia v Bratislave. Ani teraz tomu nebolo inak.

Ja ako štvrtáčka, som sa Divadelného víkendu zúčastňovala každý rok. Dnes si sama uvedomujem, že zakaždým som si všímala iné veci a súvislosti, ale to všetko ma vždy inšpirovalo a motivovalo k ďalšiemu spoznávaniu našej krajiny a vnímaniu umenia ako takého.  Na našich cestách - necestách sú vždy naplánované prehliadky významných lokalít. Tohto roku prvou zastávkou pre nás bola návšteva Národného cintorína v Martine. Na tomto pietnom mieste sme si spoločne zaspomínali na osobnosti z nášho spoločenského života.  Pred nami sa vynárali mená ako Karel Plicka, Maša Haľamová, Karol Kuzmány, Martin Kukučín, Jozef Cíger Hronský... a my sme si postupne pripomínali ako a čím tieto osobnosti obohatili našu históriu, vedu alebo literatúru. Ďalšou zastávkou bola prehliadka spojená s výkladom o výrobe úžitkového skla v malebnej dedinke Valaská Belá. Tá je známa najmä tým, že je to už len jedna z troch zachovaných sklárskych dielní na Slovensku, kde sa sklo vyrába ručne.

Zavŕšením tejto školskej akcie je vždy návšteva dvoch divadelných predstavení počas dvoch dní. V minulosti sme už navštívili Slovenské národné divadlo, Novú scénu, Divadlo Astorka Korzo ´90. Každé z nich malo inú a jedinečnú atmosféru. Tentokrát sme si to namierili do divadla GUnaGU a Mestského divadla P.O. Hviezdoslava v centre Bratislavy. Obidve predstavenia boli pre nás neopakovateľným zážitkom, ktorý sa stal o to intenzívnejší, keď sa známi slovenskí herci, ktorých poznáme z televíznej obrazovky, boli  ochotní  s nami porozprávať a venovali nám trošku svojho voľného času.

Súčasťou týchto našich výletov je aj pravidelná návšteva Viedne. Tá je ako nevyčerpateľná studnica umenia, ktorá nás každoročne prekvapí svojou históriou a krásou zároveň.  Tentoraz sme si k vyhliadke na prekrásne zámky Schönbrunn a Belvedér pripojili návštevu viedenského Múzea prírodných dejín na námestí Márie Terézie. Odtiaľ  sme absolvovali pešiu prechádzku  historickým centrom Viedne od Štátnej opery cez nákupnú ulicu Graben ku Katedrále sv. Štefana. Pri odchode z Viedne sme sa ešte zastavili pri architektonickom skvoste tzv. Hundertwasswerhaus od  najznámejšieho rakúskeho umelca 20. storočia. Aj nádherné počasie prispelo k umocneniu nezabudnuteľného kultúrneho zážitku.

Každý jeden Divadelný víkend je nezabudnuteľný, plný krásnych zážitkov a nových poznatkov. Verím, že každý, kto sa ho zúčastnil aspoň raz,  bude so mnou súhlasiť, že exkurzie ako táto nám  napomáhajú rozširovať si obzory, umožňujú stráviť spoločné chvíle so svojimi spolužiakmi  a  obohatiť si svoj študentský život cestovaním. Veľká vďaka za možnosť spoločne zdieľať Divadelný víkend a spoznávať rodnú krajinu a  umenie, patrí pani učiteľkám, ktoré toto všetko pre nás pripravujú rok čo rok. Ďakujeme!

Timea Rychvalská, IV.A

(marec 2016)