V termíne od 21. do 24. júna 2026 sa zrealizovali ďalšie tri DofE expedície. Od 21. do 22. júna 2026 štyri dievčatá - Bylinkárky - absolvovali svoju kvalifikačnú expedíciu. V termíne od 22. do 23. júna 2026 ďalšie štyri dievčatá - Hrdličky - absolvovali cvičnú expedíciu (tri z nich po druhýkrát) a následne od 23. do 24. júna zvládli aj svoju kvalifikačnú expedíciu. Všetky tri expedície sa uskutočnili na východe Slovenska v okolí mesta Svidník, dedinky Belejovce a vrchu Rohuľa, ktoré poskytuje výhľad na okolitú krajinu.
A aké sú skúsenosti dievčat z týchto expedícií?
Kvalifikačná bronzová expedícia - Bylinkárky:
„V dňoch 21. až 22. júna 2026 štvorčlenný dievčenský tím v zložení Karin Želinská, Hana Moreová, Zuzana Jurečková a Kristína Kalistová úspešne absolvoval svoju kvalifikačnú expedíciu DofE pod názvom „Bylinkárky“. Hlavným cieľom tejto praktickej expedície v regióne Svidníka a Belejoviec bolo zaznamenávanie prírodných motívov, zdokumentovanie minimálne 6-tich druhov kvetov, bylín alebo listov a následné vytvorenie záverečnej koláže vo formáte A3. Úlohy v rámci tímu sme mali jasne rozdelené – kým Karin Želinská, Hana Moreová a Zuzana Jurečková zabezpečovali logistiku, dokumentáciu a navigáciu, Kristína Kalistová zastávala funkciu táborovej manažérky a zdravotníčky tímu. Prvý deň (nedeľa): Odštartovali sme z Bardejova, odtiaľ sme sa o 12:45 odviezli autobusom do Svidníka (35 km). Tam sme hodili batohy na chrbty a začal sa čistý peší bushwalking na Rohuľu. Týchto 10 km sme s jednou 40-minútovou pauzou kráčali celkovo 220 minút a do cieľa sme dorazili o 17:40. Hneď po príchode sme si postavili stany. Potom sme nazbierali drevo, založili oheň a upiekli si zaslúžené špekačky. Sedieť s babami pri ohni pod hviezdami, smiať sa a triediť nazbierané bylinky bol ten najlepší zážitok! Druhý deň (pondelok): Ráno sme všetko zbalili a prešli ďalších 7 km terénom až do Nižného Orlíka. Cesta nám trvala 160 minút čistého času. Tam sme doladili detaily našej bylinkovej koláže a o 14:15 nám išiel autobus naspäť do Bardejova, kam sme dorazili o 15:15.“
(Hana Moreová a Karin Želinská z I. A, Kristína Kalistová a Zuzana Jurečková z II. A)
Kvalifikačná bronzová expedícia - Hrdličky:
„V rámci programu DofE sme od 22. do 24. júna 2026 absolvovali kvalifikačnú expedíciu DofE v prírode. Rozhodli sme sa stráviť v prírode dve noci, a to preto, aby prvý deň mohla spolu s nami absolvovať svoju cvičnú expedíciu naša spolužiačka, Natália Paľová, ktorá s nami nemohla byť na cvičnej expedícii v pôvodnom termíne. Počas expedície sme sa učili orientovať podľa mapy, spolupracovať v tíme a samostatne riešiť rôzne situácie. Museli sme si niesť vlastnú výbavu a plánovať prestávky. A ako sme vlastne postupovali? Naša cesta začínala v Bardejove, odkiaľ sme sa autobusom dostali do Svidníka. Zo Svidníka naša trasa pokračovala smerom k vrchu s názvom Rohuľa. Putovanie na tento vrch nám trvalo približne 3 hodiny. Po príchode sme sa zložili, postavili si stany, založili oheň a pripravili si teplé jedlo. Našim cieľom bola snaha zaznamenať prostredia a prírody zakreslením na plátna a následne zostrojiť spoločnú koláž. Na ďalší deň ráno sme si zbalili stany a putovali ďalej k dedinke Belejovce, odkiaľ sme pokračovali na lúku, ktorá bola cieľom tohto dňa. Po príchode sme si pripravili na ohni večeru a nachystali útulňu na prenocovanie Druhú noc sme strávili už v útulni. Taktiež sme si na ohni pripravili teplé jedlo a pokračovali v plnení svojho cieľa. Na tretí deň ráno sme sa zbalili a pokračovali do dedinky Nižný Orlík. Tu sme nastúpili na autobus, ktorý nás odviezol späť do Bardejova. Kvalifikačná expedícia bola pre nás veľkou skúsenosťou, pretože nám to dalo mnoho nových zážitkov a naučila nás väčšej zodpovednosti a samostatnosti.“
(Stela Pangrácová-Piterová, Karin Kravčíková a Natália Paľová z III. A, Olívia Glittová z I. A)